Skalbimo mašinų pelėsis – ar įmanoma jo išvengti?

 

Skalbimo mašinose pelėsis pradeda veistis tarp rėmo ir būgno apsauginės gumos. Taip pat jis mėgsta ir skalbimo miltelių stalčių, bei viduje esančias žarnas. Kaip jis ten užsiveisia? Ar įmanoma jo atsikratyti o vėliau ir išvengti?
Pabandysime paaiškinti viską palaipsniui.

Kaip išvalyti pelėsį skalbimo mašinoje

Pirmiausia, reiktų pasidaryti specialų tirpalą su actu – 1 litras vandens –1 stiklinė acto. Tada viską gerai šiuo tirpalu išplauti. Pirmiausia visas gumines detales aplink būgną. Tose klostėse itin geros sąlygos veistis pelėsiui. Kita vieta –skalbimo miltelių stalčius. Jis dažnai drėgnas, todėl čia irgi pelėsis mėgsta karaliauti.

Kai viską išplausite, reiktų nustatyti pačią aukščiausią temperatūrą ir ilgiausiai trunkantį rėžimą. Tokį rėžimą rekomenduojama įjungti kai tik nusiperkate skalbimo mašiną. Pelėsis turėtų būti išvalytas. Bet tikrai neverta atsipalaiduoti.

Tai labai klastingas organizmas, kuris išlieka ir po tokio plovimo actu.

Priežastys, kodėl skalbyklėje atsiranda pelėsis

Pelėsis dauginasi sporomis, kurios skraido su dulkelėmis po visus namus. Jų patenka ir ant drabužių kurios skalbiate, tad natūralu, kad vienas iš būdų „pasigauti“ pelėsio užkratą yra rūbai. Kitas būdas – pelėsio sporos gali atskristi iš lauko pro atvirą langą. Dar vienas labai realus variantas, kaip pelėsis patenka į skalbimo mašiną yra jūsų... rankos. Jomis liečiate kažkokius daiktus su sporomis, kurių nematote, o tada einate įjungti skalbimo mašinos. Viskas, greičiausiai sporos liko kažkur netoli ir tik laiko klausimas, kol iš jų pasidarys akimi matoma pelėsio kolonija.

Pelėsis mėgsta drėgmę ir šilumą.

Tai esminės sąlygos, kodėl jis plinta ir gadina viską, prie ko prisiliečia. Jei nesudarysite jam palankų sąlygų, pelėsis neįsitvirtins ir neapsigyvens jūsų skalbyklėje. Kaip tai padaryti?

Kaip išvengti pelėsio skalbimo mašinoje

1. Po kiekvieno plovimo iššluostykite sausai būgną ir jo detales. Tiesiog paimkite sausą servetėlę ir išvalykite visas apsaugines gumas, tarpus ir būgno vidų.
2. Visada laikykite skalbimo mašinos dureles atviras, kad gautų šviežio oro. Idealu, kad bent kartą per dieną ir visą patalpą išvėdintumėte. Taip išvengsite drėgnos aplinkos ir aplink skalbimo mašiną, kur galėtų persimesti skalbyklėje jau užsiveisęs pelėsis.
3. Po kiekvieno skalbimo sausai išvalykite miltelių stalčiuką. Ypač, jei naudojate skystus skalbiklius ir minkštiklius. Jų likučiai – puiki terpė pelėsiui.
4. Skalbkite aukštesnėje temperatūroje. Jei skalbiate 40 laipsnių temperatūroje, pelėsis jaučiasi taip pat, kaip jūs vonioje. Tai jam priimtina terpė. Deja, 60-80 laipsnių temperatūra jam nėra palanki, ir didžioji dalis pelėsio tiesiog žūsta. Kai kurios skalbimo mašinos turi net 90 laipsnių rėžimą, tad pageidautina, kad bent kartą per savaitę jį paleistumėte. Jei pelėsis dar neišvalytas, supilkite litrą acto tiesiog būgną. Arba citrinų sulčių 200 ml irpelėsiui bus riesta.
5. Retkarčiais naudokite balikį. Pelėsis nemėgsta šios aktyvios chemijos net ir kai skalbiama 40-60 laipsnių vandenyje.
6. Kartais ištraukite visą skalbimo mašiną taip, kad galėtumėte prieiti prie vandensnuleidimo žarnos. Ten taip pat gali būti užsiveisęs pelėsis, kuris labai greitai gali sugrįžti į būgną ir miltelių stalčių. Išleidimo žarną atjunkite ir išplaukite acto tirpalu.
7. Nelaikykite rūbų skalbimo mašinos būgne iki skalbimo. Kai kurie gali būti ne tik nešvarūs, bet ir drėgni. Dėl to pelėsis gali gerai jaustis net ir kruopščiai išdžiovintoje skalbyklėje.

Taip, pelėsio naikinimas yra labai daug iššūkių reikalaujantis ir ilgas procesas. Šis organizmas yra labai sunkiai sunaikinamas bet kurioje vietoje, nes gali bet kada vėl atsigauti nuo degtuko galvutės dydžio užkrėsto plotelio kažkur giliai skalbimo mašinoje. Ardyti nerekomenduojama, todėl reikia kruopščiai prižiūrėti savo skalbyklę nuolatos.