Prekių katalogas

Patarimai kaip išsirinkti šiltnamį

Šiltnamis pas dažną sode sutinkamas statinys, kuriame galima užsiauginti ir mėgautis gardžiomis ir šviežiomis daržovėmis ar vaisiais. Ir nors Lietuvoje galime užsiauginti daug šviežių daržo gėrybių, visgi klimatas nėra pritaikytas kai kurių daržovių auginimui lauke. Šiltnamiai būna įvairūs, nuo paprasčiausių aptrauktų specialiomis plėvelėmis, iki didžiulių, tarsi lauko pavėsinę ar namelį primenančių statinių. Kokį šiltnamį pasirinkti priklauso tik nuo Jūsų poreikių, kiek ir kokių gėrybių jame norėsite auginti. Pateikiame patarimus, kad išsirinkti šiltnamį būtų kur kas lengvesnė užduotis.

Kokį šiltnamio dydį pasirinkti?

Pirmas ir vienas svarbiausių darbų yra nuspręsti dėl šiltnamio dydžio. Visų pirma apgalvokite kokias daržoves ar vaisius auginsite jame. Žemaūgėms daržovėms gali pakakti ir nedidelio šiltnamio, tiek plotu tiek aukščiu. Visgi jeigu jame norėsite pasodinti pavyzdžiui pomidorus, tuomet reikės pasvarstyti apie didesnį šiltnamį, nes pomidorai augdami stiebiasi į viršų, o nedideliame šiltnamyje jiems gali paprasčiausiai pritrūkti vietos sunokinti geram derliui. Visgi rekomenduojama rinktis didesnį šiltnamį, net jeigu ir dabar planuojate auginti tik žemaūges daržoves, su didesniu šiltnamiu išvengsite rūpesčių panorėjus pasisėsti ir auginti kur kas daugiau vietos reikalaujančioms daržovėms.

Rinkitės aukštesnį šiltnamį, kad jame ne tik patogiai galėtų augti ir į viršų stieptis daržovės, bet ir jums patiems būtų patogu rūpintis derliumi. Nesibaiminkite, kad neišnaudosite šiltnamio aukščio, viršuje galite įsirengti lentynėles, pakabinamus vazonus, taip maksimaliai užpildysite visą šiltnamio plotą. Optimaliausias šiltnamio aukštis yra nuo 2 metrų.

Šiltnamio vieta

Nusprendus dėl šiltnamio dydžio, apgalvokite kur jį galėsite pastatyti. Šiltnamiui yra reikalinga saugi, saulėta ir kuo mažiau vėjuota vieta. Šiltnamio nestatykite arti medžių ar po jais, taip pat venkite šiltnamį statyti šalia kito esančio pastato, svarbu, kad nei viena šiltnamio vieta nebūtų pavėsyje. Jeigu turite gyvūnų, galite šiltnamio vietą aptverti specialiomis tvorelėmis, kad į jį nepatektų jokie gyvūnai ir jo neapgadintų.

Šiltnamio išilginės sienos turėtų būti nukreiptos į rytus ir vakarus, o galai į pietus ir šiaurę. Taip pastatytas šiltnamis palaikys optimalią ir tolygią temperatūrą.

Kokią šiltnamio formą pasirinkti?

Asortimente yra didelis pasirinkimas pačių įvairiausių šiltnamių formų, nuo klasikinių iki nestandartinio tipo statinių. Daržovių ir kitų gėrybių auginimui rekomenduojame visgi rinktis klasikines šiltnamio formas – stačiakampio, kvadrato formos su šlaitiniu stogu, arkos tipo šiltnamį. Svarbu, kad šiltnamio forma ir jos rėmai būtų tvirti ir atlaikytų aplinkos veiksnius, tokius kaip stiprų vėją ar sniegą.

Kokią šiltnamio dangą pasirinkti?

Plėvelė – vienas paprasčiausių ir pigiausių pasirinkimų šiltnamį dengti plėvele. Nors plėvelė nėra visiškai skaidri, ji vis tiek geba praleisti pakankamai šviesos reikalingos augalams. Visgi plėvelė nors ir paprastas, pigus variantas, ji nepasižymi gera šilumos izoliacija, ilgainiui plėvelės praranda savo skaidrumą, pradeda trūkinėti. Plėvelę gali tekti keisti kasmet, o tai užima daug laiko, visgi jeigu ieškote ilgaamžiškesnės medžiagos, plėvelės vertėtų atsisakyti.

Stiklas – brangesnis už plėvelę, tačiau skaidresnis, pasižymi geresne šilumos izoliacija ir ilgaamžiškumu. Žinoma, stiklas gali sudūžti ir kitaip pasižeisti, tačiau jis bet kokiu atveju bus tvirtesnis už plėvelę, o jo tikrai nereiks keisti kasmet. Visgi stiklas praleidžia daug šilumos ir nors tai nėra blogai, tačiau itin karštomis dienomis šilumos šiltnamyje gali būti gerokai per daug, o tokie temperatūros staigūs pokyčiai gali pakenkti augalams.

Polikarbonatas – vienas populiariausių pasirinkimų. Tai tarpinis variantas tarp plėvelės ir stiklo, pasižymi ilgaamžiškumu ir tvirtumu, nelinkęs trūkinėti ar dūžti kaip pastarosios aptartos medžiagos. Gerai praleidžia ir išlaiko optimalią šilumą. Lengva medžiaga, todėl šiltnamį galima nesunkiai perkelti. Visgi ši medžiaga yra brangesnė už plėvelę ir stiklą, tačiau užtikrina kokybę ir ilgaamžiškumą.

Norite vasarą mėgautis gardžiomis, šviežiomis ir pačių užaugintomis daržovėmis? Nieko nelaukite, sodinimo sezonas jau čia pat, šiltnamius galite įsigyti čia