Patarimai, kaip išsirinkti kavamalę

Kavos mėgėjai žino – tik ką tik sumalta kava turi stipriausią aromatą ir ryškiausią skonį. Deja, geriant kavą iš pakelio geras skonis garantuotas tik pirmą kartą. Vėliau aromatas dingsta, keičiasi ir skonio savybės. Ką daryti, kad rytais būtų galima mėgautis aromatinga kava? Viskas gana paprasta – perkate kavos pupeles, kas kartą prieš ruošdami kavą jas sumalate ir taip gaunate pačią kokybiškiausią kavą, kokią tik galima paruošti namuose.

Pradėkime nuo sumalimo. Tam reikės tinkamos kavamalės. Bet kaip išsirinkti tinkamiausią? Duosime keletą patarimų.

3 kavamalių rūšys – rankinė, elektrinis malūnėlis ir elektrinės girnos

Rankinės kavamalės dabar yra tikra retenybė. Tai beveik antikvarinis prietaisas, skirtas kavos pupeles malti rankomis. Jis nesudėtingas – nedidelės girnelės yra sukamos sukant rankenėlę, kaip rankinė mėsmalė. Kavos pupelės yra kietos, todėl čia reikia pasistengti. Bet iš esmės sumala gana gerai. Kavos stambumą galima reguliuoti ne visuose prietaisuose, todėl šis aparatas ir nuėjo užmarštin.

Elektrinės kavamalės yra atgimstantys prietaisai. Sovietiniais metais jos buvo pakankamai populiarios, tačiau vėliau atsirado didelis maltos kavos rūšių pasirinkimas ir žmonės nustojo patys malti kavą. Be reikalo. Kavos pupeles malė mūsų tėvai, nes jau tada žinojo, kad tik ką tik sumalta kava yra skaniausia. Elektrinės kavamalės veikimo principas yra panašus į trintuvės: varikliukas ir keturgubas peiliukas. Peiliukas sukasi labai greitai ir susmulkina kietas pupeles į gabalėlius. Jei norima smulkesnių gabalėlių, reikia palaikyti veikiantį malūnėlį ilgiau.

Girninės kavamalės yra tikrosios kavos malimo virtuozės. Jos veikia girnelių principu – vienos girnelės su dantukais yra stabilios, stovi vietoje, o kitos sukasi. Tarp jų patekusi pupelė yra akimirksniu sutrinama į miltelius. Ne gabalėlius, o miltelius. Juk nuo senų senovės kvietiniai miltai buvo malami tik girnomis, o ne greitai besisukančiais peiliais... Tokia kava yra kokybiškiausia ir tinka espresso ruošimui.

Kainos – dramatiškai skiriasi

Kavos kokybė yra labai svarbi, tačiau prieš perkant kavamalę reiktų nustatyti kainų lygį, kuris jums yra priimtinas. Esmė ta, kad kainos skiriasi dramatiškai. Elektrinės kavamalės (malūnėliai) kainuoja 20 eurų. Girninės kavamalės kainuoja nuo 100 eurų. Tai net penkis kartus daugiau. Dėl to kainų lygis čia labai svarbus.

Maltos kavos stambumas

Vienas iš pagrindinių kavos skonio aspektų yra kavos rupumas. Jei kava sumalta iki miltelių, jis labai aromatinga ir turi tai rūšiai charakteringą skonį. Jei kava yra sumalta gana stambiai, dalis skonio taip ir lieka nuosėdose.
Girninės kavamalės turi labai gerą funkciją – jos gali reguliuoti kavos rupumą. Kai kurie modeliai turi net 40 rupumo rėžimų. Bet visiškai pakanka ir 20. Elektriniai malūnėliai iš esmės irgi gali sumalti kavos pupeles iki miltų, tačiau ilgiau malant ploni metaliniai peiliukai įkaista ir malta kava pradeda kaisti dar kavamalėje. Dėl to suprastėja skonis, atsiranda nemalonių poskonių. Jei variklis galingas, o malamas kiekis nedidelis, to galima dažniausiai išvengti. Rankomis iki miltelių teks rankenėlę sukti laaaabai ilgai. Tai tiesiog neefektyvu XXI amžiuje.

Sumaltos kavos dozavimas

Kai namuose kavą geria tik vienas ar du žmonės ir tai daro kartu, specialus maltos kavos dozavimas nelabai reikalingas. Tiesiog įberiate tiek pupelių, kiek reikia 1-2 puodeliams kavos ir sumalate. Tada iš karto supilate į kaušelį kavos aparatui arba iš karto į puodelį, kad užpiltumėte karštu vandeniu. Kai šeima didesnė ir kava mėgaujasi daugiau žmonių, verta paieškoti modelių, kurie turi sumaltos kavos talpyklas. Aišku, ilgai ten laikydami sumaltą kavą rizikuosite prarasti dalį aromato ir skonio savybių. Pupelėms taip pat skirtas specialus permatomas indas, kad visada matytumėte, kiek jų yra ir kiek dar reikia pridėti.

Galia – svarbu

Kavamalės nėra labai galingi prietaisai ir elektros energijos suvartoja labai nedaug. Paprastas nebrangus elektrinis malūnėlis turi 100 W galio varikliuką. Jį kankinti reiktų 10 valandų, kad sunaudotumėte 1 kW/h. Kai kurie tiek sunaudoja per metus. Bet esmė ne taupume. Kuo varikliukas galingesnis, tuo greičiau jis sumala kavos pupeles. 400-500 W galios kavamalės yra labai greitos ir kavą sumala per keliolika sekundžių. Jei kavamalė nepakankamai galinga ir norite susimalti smulkaus rupumo kavą, teks malti ilgiau nei keliolika sekundžių. Per tą laiką įkais peiliukai. Jiems nieko nenutiks nuo įkaitimo, tačiau norėdami pakartotinai susimalti kavos, turėsite palaukti 10-20 minučių, kol varikliukas ir peiliukai atvės. Galingesni varikliukai taip greitai neįkaista. Dėl to rinkitės galingesnius prietaisus.

Metalinės ar keramikinės girnos?

Jei renkatės girnines kavamales, atkreipkite dėmesį į girnelių medžiagas. Jos dažniausiai yra plieninės, tačiau pasitaiko ir keramikinių. Keramikinės girnos šilumą laiko ilgiau, nei metalas, nors įkaitinamos kur kas lėčiau. Jei jūsų kavamalė dirba labai intensyviai, rinkitės metalines girneles, nes po pirmųjų puodelių keramikinės girnelės nespės atvėsti, ir kava išeis ne tokia aromatinga. Patvarumo prasme abejos girnelės yra beveik amžinos. Neamžini tik jas sukantys varikliukai.

Dizainas ir išvaizda

Kai kurios kavamalės neturi labai daug funkcijų, tačiau yra be proto brangios. Yra net daugiau nei 300 eurų kainuojančių kavamalių. Kodėl? Priežastys dvi – medžiagos ir dizainas. Klasikinio dizaino kavamalės, kurias gamina kompanijos su 100 metų patirtimi automatiškai bus brangesnės, nei populiariųjų buitinės technikos gamintojų gaminiai. Kitas momentas – medžiagos. Kavamalės dažniausiai yra plastmasinės. Taip užtikrinama, kad jų kaina būtų priimtina eiliniams naudotojams. Kai visas kavamalės korpusas gaminamas ne iš plastiko, o iš nerūdijančio plieno, tai ir kaina atitinkamai didėja. Į tai būtina atsižvelgti.

Elektronika

Nors atrodo, kad šiuose prietaisuose jau nėra jokio poreikio naudoti elektroninių elementų, kai kurie gamintojai sugeba jų pridėti. Dažniausiai tai yra laikmačiai su LED ekranėliais, taip pat programuojami tam tikri rėžimai. Tai perteklinės funkcijos, už kurias, aišku, teks susimokėti ir didesnę kainą.

Skanios kavos!

Išsirinkite norimą kavamalę jau dabar ->>>