Prekių katalogas

Kaip tvarkyti pakuočių atliekas?

Kai nusiperkate stambios buitinės technikos, lieka tam tikrų pakuočių atliekų. Kur gi jas dėti? Kaip sutvarkyti? Elementarius klausimas, tačiau daugelis pasimeta ir nebežino, ką daryti. Trumpai priminsime, ką rekomenduojame daryti su pakuočių atliekomis.

Kartoninės dėžės

Daugiausiai įvairios buitinės technikos yra sudedama į dideles kartonines dėžes. Kartais jas reikia suardyti, kad ištrauktumėte buitinę techniką. Pavyzdžiui, indaplovės iš dėžės neišimsite. Tai dėžę teks nukelti, arba ją iš karto suplėšyti.

Šaldytuvai, indaplovės, orkaitės ir kita stambi technika yra supakuota į storo kartono dėžes, kurios apsaugotų techniką pervežimo metu. Tai labai storas kartonas, kuris tinkamas vaikų namelių gamybai. Jei neturite vaikų, kurių žaidimams galite panaudoti kartoninių pakuočių atliekas, teks pasirūpinti jų tolimesniu likimu.

Kartoninių dėžių negalima deginti!

Daugelis žmonių mano, kad kartoną galima tiesiog sudeginti kieme kartu su kitomis atliekomis. Tai nėra ekologiška, nes ant kartono yra nemažai spaudos likučių, todėl degdamas jis išskiria nemažai kenksmingų medžiagų.
Kartoną būtina išmesti į popieriaus ir kartono atliekų konteinerius arba nuvežti į makulatūros surinkimo punktą. Iš ten kartonas bus nuvežtas į perdirbimo gamyklą, kurs bus išvalytas ir perdirbtas. Iš jo bus pagamintas... kitas kartonas.

Kartu su kartonu pakuotėje rasite ir instrukciją, garantinius raštus. Rekomenduojame jų išmetimą atidėti bent kol pasibaigs garantija. O gal prireiks juos paskaityti? Paprastai instrukcijas galima rasti internete PDF formatu, tačiau namuose pravartu turėti ir popierines. Tiesa, gali pasitaikyti, kad instrukcijų knygelės yra parašytos ir kitomis kalbomis, nei skaitote. Tokias knygeles irgi priduokite į makulatūrą arba išmeskite į popieriaus atliekas skirtus šiukšlių konteinerius.

Taip sumažinsite gamtos taršą.

Plastikas – tik į specialius konteinerius

Pakuotėse rasite trijų rūšių plastiko atliekas:
1. Celofanas;
2. Plastiko detalės;
3. Poliuretaninio putplasčio laikikliai.

Akivaizdu, kad nė vieno iš jų deginti nevalia ir reikia atiduoti perdirbimui.

Celofanas – tai plėvelė, kuria apvyniota buitinė technika. Skalbimo mašinos dažniausiai neturi daug popierinių pakuočių, o apsiriboja tik keliais putplasčio laikikliais ir gana stora celofanine plėvele.

Plastikinės detalės pakuotėse dažniausiai yra gana smulkios, todėl jų nevertėtų mesti į mišrių buitinių atliekų konteinerius. Geriau jau sudėti į tą patį celofaną ir nunešti į plastiko šiukšlių konteinerį.

Dėmesio! Putplastis nėra perdirbamas plastiko gamyklose, todėl jo negalima mesti į plastiko atliekų surinkimo konteinerius.

Tai kur tada jį mesti? Į mišrių atliekų konteinerius taip pat nerekomenduojame mesti putplasčio gaminių. Net ir smulkiai sutrintų. Yra vienintelis būdas jų atsikratyti – vežti į stambiagabaričiųstatybinių atliekų aikštelę, kur atkeliauja ir daugiau putplasčio gaminių. Juo juk apšildomi fasadai, putplasčio lakštai dedami klojant pamatus. Dėl to jis laikomas statybine atlieka.

Mediena ne visada tinkama deginimui

Kai kuriuose didelės buitinės technikos pakuotėse galite rasti ne tik kartono, bet ir medienos –tašų atraižų arba tam tikrų lentelių iš medienos arba presuotų pjuvenų. Neskubėkite visko mesti į krosnį, ar tuo labiau kepsninę kieme. Ypač pjuvenų plokščių, kurios nėra geros malkos. Dažnai plokštės yra apdorojamos klijais ir laku, todėl juodi dūmai ir nemalonus kvapas beveik garantuoti. Deginti tokius galima tik normaliose krosnyse.

Visada lentelės praverčia kažką meistraujant, tad neskubėkite jų išmesti. Bet kuriuo atveju, tai celiuliozės atliekos ir jas pasiruošę priglobti popieriaus perdirbėjai, todėl meskite į popieriaus ir kartono šiukšlių konteinerius.

Metalinės detalės – „Plastikas, metalas, popierius“ konteinerius

Bet kurioje pakuotėje rasite ir keletą nereikalingų metalinių atliekų –vielučių, laikiklių, varžtelių. Juos galite išmesti į „Plastikas, metalas, popierius“ konteinerius arba pasilikti kitam panaudojimui. Nerekomenduojama mesti į mišrių atliekų konteinerį.

O kur dėti seną buitinę techniką vietoj nupirktos naujos?

Geras klausimas. Juk sena buitinė technika irgi yra atlieka, kurios patvoryje palikti negalima. Bet apie jos utilizavimą – kitame straipsnyje.