Kaip išsirinkti sulčiaspaudę?

Sultys – vitaminų ir naudingųjų medžiagų, kurių reikia žmogaus gerai savijautai ir sveikatai, užtaisas. Tiesa, yra vienas niuansas – jos turi būti natūralios, o ne iš pakelių, kuriais nukrautos parduotuvių lentynos. Tokiose sultyse gausu cukraus, dažiklių, o kartais neapsižiūrėję įsigyjame sulčių gėrimą. Tad naudos iš jų tiek, kiek šuniui iš penktos kojos. Taigi, norintys mėgautis išties kokybiškomis ir pilnavertėmis sultimis dažnai susimąsto gal atėjo laikas įsigyti sulčiaspaudę, bet kaip išsirinkti? Štai keletas patarimų, kurie gali praversti.

Sulčiaspaudės tinkančios viskam – netinka niekam

Visi norime įsigyti naudingą ir universalų daiktą, kuris palengvintų kasdienybę ir kainuotų racionaliai. Visgi, ieškant naujos sulčiaspaudės reiktų atminti vieną paprastą taisyklę – nebūna tokių sulčiaspaudžių, kurios tiktų spausti sultis ir iš vaisių, ir iš daržovių, uogų ar želmenų, o jei vienos ar kitos sulčiaspaudės reklama teigia priešingai – ji meluoja. Minkštiems vaisiams skirtos sulčiaspaudės gali išsunkti paskutines sultis iš gerai prinokusio nektarino ar persiko, tačiau tokio tipo sulčiaspaudės nėra pajėgios susidoroti su želmenimis ar kitais žalumynais. Tuo tarpu, sulčiaspaudės, skirtos daržovėms gerai neišspaus sulčių iš citrusinių vaisių. Taigi, sulčiaspaudės pasirinkimas labai priklauso nuo jūsų mitybos įpročių ir pomėgių. Tad, prieš perkant sulčiaspaudę, vertėtų apgalvoti, kokie jūsų lūkesčiai ir reikalavimai šiam prietaisui.

Norintiems išsaugoti vitaminus – lėtaeigė sulčiaspaudė

Sulčiaspaudes perkame dažniausiai tada, kai norime, kad išspaustose sultyse liktų kuo daugiau vitaminų, tačiau ne visos sulčiaspaudės geba išsaugoti visas vaisių ar daržovių maistingąsias medžiagas. Kodėl? Yra net kelios priežastys: greitis, spaudimo mechanizmo įkaitimo greitis, medžiaga iš kurios jis pagamintas ir t.t. Tad, jei norite išsaugoti kuo didesnį kiekį naudingųjų medžiagų, verčiau rinkitės malamąją arba lėtaeigę sulčiaspaudę. Tokio tipo sulčiaspaudės turi vieną arba du velenus, kurie lėtai smulkina daržoves ir vaisius, todėl išspaustos sultys būna sveikesnės ir turi daugiau maistingųjų medžiagų. Specialaus smulkinimo mechanizmo dėka, sultys būna tirštesnės, jose lieka šiek tiek minkštimo. Be to, šio tipo sulčiaspaudės puikiai tinka gaminti vaikiškas košytes, trintus vaisių ar uogų desertus, lengvai susidoroja ir su lapinėmis daržovėmis, todėl patiks žaliųjų kokteilių mėgėjams.
Dar keletas malamųjų ar lėtaeigių sulčiaspaudžių pliusų – tai gana lengva priežiūra ir skleidžiamas triukšmas. Šios sulčiaspaudės dirba išties tyliai, todėl tai puikus pasirinkimas tėvams, kurie namuose augina mažus vaikus ar turi garsui jautrius kaimynus. Kita vertus, sulčių spaudimo procesas vyksta lėtai, todėl nuolatos skubantiems ir niekur nespėjantiems žmonėms, šio tipo sulčiaspaudė gali „pakutenti nervus“. Galiausiai reiktų paminėti, kad lėtaeigės sulčiaspaudės – sulčiaspaudžių pasaulio elitas, todėl yra gana brangios.

Greitam rezultatui – išcentrinė sulčiaspaudė

Išcentrinė sulčiaspaudė – vienas populiariausių pasirinkimų visame pasaulyje. Šio prietaiso apvalūs ašmenys labai greitai sumala vaisius ir daržoves, vėliau juos perleidžia per specialų metalinį tinklelį, o išcentrinė sulčiaspaudžių jėga puikiai atskiria sultis nuo minkštimo. To rezultatas – greitai ir be minkštimo išspaustos sultys. Ši sulčiaspaudė ganėtinai įvairiapusiška, nes tinka ir daržovėms, ir daugeliui vaisių, tačiau netinka želmenims, o ir iš uogų neišspaudžia visų sulčių. Išcentrinė sulčiaspaudė, lyginant su lėtaeige, sultis spaudžia gerokai greičiau, o ir sulčių gaminimo laikas trumpesnis, nes į daugumą šio tipo sulčiaspaudžių telpa didesni daržovių ar vaisių gabaliukai. Dar vienas privalumas – itin lengva priežiūra, nes neturi daug dalių, kurias reikia valyti. Kita vertus, būtina paminėti, kad galingos išcentrinės sulčiaspaudės pasižymi mažesne sulčių išeiga ir yra išties triukšmingos, todėl ramiai išspausti sulčių, kol vaikas ar antroji pusė miega, tikrai nepavyks.Be to, išspaustos sultys netenka dalies vitaminų ir maistingųjų medžiagų, nes sulčiaspaudės spausimo mechanizmas greitai įkaista, o karštis naikina tai, kas vaisiuose ar daržovėse yra gera ir naudinga. Šia sulčiaspaude išspaustos sultys labiau sluoksniuojasi, atsiranda didesnis putų sluoksnis. Visgi, kai kurie išcentrinių sulčiaspaudžių minusai nublanksta prieš patrauklią kainą.

Sulčiaspaudės citrusinių vaisių gerbėjams

Tokio tipo sulčiaspaudžių tikriausiai neįmanoma sumaišyti su jokia kita sulčiaspaude. Jos išsiskiria kūgio formos antgaliu, ant kurio dedamas per pusę perpjautas citrusinis vaisius ir sukamaisiais judesiais tiesiog gręžiamas, kol išspaudžiamos visos sultys. Sulčiaspaudės, skirtos citrusiniams vaisiams, gali būti automatinės arba rankinės. Pastarosios pigios, tačiau tenka gerokai pavargti, kol iš vaisiaus išspaudžiami jo syvai. Automatinės patogesnes ir greitesnės. Tiesa, renkantis šio tipo sulčiaspaudę reikia atkreipti dėmesį ar sulčiaspaudė turi sulčių košimo tinklelį, kad vėliau nereiktų žvejoti vaisių sėklyčių. Šio tipo sulčiaspaudė tinka tik citrusiniams vaisiams.

Rankinės sulčiaspaudės želmenų sultims

Želmenyse itin daug žmogaus organizmui būtinų vertingųjų medžiagų, antioksidantų ir vitaminų, tačiau iš šių žaliųjų gėrybių išspausti sultis nėra itin lengva. Su šia misija lengviausiai susidoroja rankinės sulčiaspaudės, kurios efektyviai spaudžia sultis ir iš želmenų, ir iš įvairiausių žolelių. Kai kurios rankinės sulčiaspaudės taip pat tinka ir vaisiams. Šio tipo sulčiaspaudės naudoja žmogaus jėgą, joms nereikia elektros, todėl nėra jokio triukšmo, o ir jų priežiūra itin nesudėtinga.

Papildomi sulčiaspaudžių patogumai

Renkantis sulčiaspaudę vertėtų atkreipti dėmesį į padavimo angą: kuo ji didesnė, tuo į ją daugiau telpa vaisių ar daržovių, todėl sultis pavyks išspausti greičiau. Stiklinis indas su skysčio tūrio vienetais padės stebėti, kiek sulčių išspaudžiate, o ilgesnis elektros laidas leis rinktis, kur geriausia statyti prietaisą. Tiesa, jei sulčiaspaudės elektros laidas gana ilgas, atkreipkite dėmesį ar prietaisas turi laido saugojimo talpyklą, kurioje patogiai paslėpsite laidą ir jis nesitabaluos, kai sulčiaspaudės nebenaudosite. Galiausiai atkreipkite dėmesį į tai ar sulčiaspaudes dalis galima plauti indaplovėje, tai gerokai palengvins šio aparato priežiūrą.

Išsirinkite sau labiausiai tinančią sulčiaspaudę.

Pirkėjų gide galite susipažinkite ir su kitais mūsų naudingais bei praktiškais patarimais, kurie padės išsirinkti Jus dominančią techniką.