Kaip išsirinkti šiltnamį?

Pavasaris artėja ir dabar pats laikas pasirūpinti šiltnamiu. Vieni jau domisi, kiek kainuoja mediena, polietileno vamzdžiai, stora plėvelė, kad galėtų šiltnamį susiręsti patys. Kiti rinksis jau gatavus šiltnamius.

Kodėl gatavi šiltnamiai – geriau?

Gatavas šiltnamis yra tikrai geriau, nei savo statytas, nes:

- Gatavas šiltnamis turi visas reikalingas dalis komplekte. Nieko nereikės ieškoti papildomai – atsidarote dėžę, imate instrukciją ir surinkinėjate.
- Gatavas šiltnamis yra metaliniu rėmu – nenaudojami lenkti polietileniniai vamzdžiai ar medienos tašai.
- Gatavas šiltnamis dažniausiai parduodamas su jau paruošta danga, kuri yra ne vieno sezono. Taip būsite tikri, kad šiltnamis stovės ne vienerius metus be didesnių investicijų.
- Šiltnamis suprojektuotas taip, kad būtų galima sumontuoti tam tikrus svarbius priedus, padedančius geriau auginti daržoves.
- Lengviau viską transportuoti.

Gatavas šiltnamis brangus? Paprastai savo statytą šiltnamį atnaujinti reikia kiekvieną pavasarį, o štai gatavas šiltnamis stovi bent 5 metus. Dabar paskaičiuokite, kiek kasmet išleisite atnaujinimui ir pamatysite, kad gatavas apsimoka labiau.

Arkinis ar šlaitinis šiltnamis?

Šiltnamiai gaminami dviejų formų – arkiniai ir šlaitiniai.

Arkiniai šiltnamiai yra apvalaus stogo. Jie geriau atlaiko žiemą ir vėjuotą pavasarį, nes ant arkinio paviršiaus sniegas ir ledas nesilaiko. Arkos turi vieną trūkumą – jis negali būti labai aukštos. Dėl to, norintiems aukšto šiltnamio geriau rinktis šlaitinį. Jis gali būti ir 2 metrų aukščio, todėl tinkamas auginti aukštoms agurkų ir pomidorų veislėms.
Arkinis šiltnamis yra pigesnis, nes jį paprasčiau pastatyti. Šlaitinis turi daugiau detalių, todėl yra brangesnis. Prie jo pastatymo tiesiog reikės sugaišti daugiau laiko.

Kokio dydžio šiltnamio jums reikia?

Rinkdamiesi šiltnamius internetu pastebėjote, kad jie turi tam tikrus standartinius išmatavimus, pavyzdžiui, 2, 4, 6, 8, 10 ar 12 metrų ilgio. Plotis yra standartinis – 3 metrai (tiksliau 2,87 m, nes atmetamas rėmas). Taip galima paskaičiuoti šiltnamio plotą. Atminkite, kad įrenginėsite ir takelį per vidurį, todėl jis atims šiek tiek naudingo ploto. Tai reiškia, kad 6 metrų ilgio šiltnamis bus ne 18, o 17 ar net 16 kv. m. ploto.

Viename kvadratiniame metre agronomai rekomenduoja sodinti 4-5 pomidorų daigus. Štai pagal tai ir spręskite, kokio dydžio šiltnamio reikia. Jei norite pasodinti tik 20 pomidorų ir 20 agurkų, rinkitės nedidelį 4x3 m šiltnamį. 10 kv. m. ploto tikrai pakaks tokiam augalų kiekiui užauginti.

Šiltnamio danga

Šiltnamio dangos paprastai būna trijų rūšių – stiklas, polikarbonatas arba polietileninė plėvelė. Efektyviausias yra polikarbonatas, nes jis yra dvigubas su oro tarpais viduje, todėl užtikrina geresnį šilumos sulaikymą tiek iš išorės, tiek iš vidaus. Tai reiškia, kad polikarbonatiniame šiltnamyje temperatūra laikoma pastovesnė – apie 30 laipsnių dienos metu. Su polietilenine plėvele ar stiklu galimi kur kas didesni temperatūrų svyravimai, oi tai augalams nėra labai gerai.

Polikarbonatas šiltnamiams yra 4 arba 6 mm storio. Rekomenduojama rinktis 6 milimetrų storio dangą, nes ji yra atsparesnė krušai ir sniegui. 4 mm pakanka, kai arkinis šiltnamis nėra labai aukštas, iki 1,6 m aukščio. Jei šiltnamis didesnis, reiktų storesnės dangos, kad stipresnis vėjas jos neapgadintų.

Polietileninė plėvelė gatavuose šiltnamiuose naudojama retai. Kaip ir stiklas, kuris naudojamas profesionaliuose šiltnamiuose, kurie dažnai yra šildomi ir gali augalus laikyti per žiemą.
Šiltnamiai internetu parduodami kartu su danga arba tik vienas rėmas. Jei šiltnamį ketinate laikyti vieną sezoną, investuoti į polikarbonato dangą nėra tikslo – pakaks ir plėvelės, kurią galima įsigyti bet kurioje sodo prekių parduotuvėje.

Šiltnamio priedai

Gatavus šiltnamius verta rinktis dėl lengvai montuojamų priedų, kurie parduodami atskirai. Kokie tie priedai?

Stoglangiai – rekomenduojama bent du stoglangiai, pro kuriuos būtų galima įleisti orą ir vabzdžius. Yra ir automatiškai pasikeliantys stoglangiai. Kai šiltnamyje temperatūra pasiekia 30 laipsnių, stoglangiai patys atsiveria.

Augalų parišimo priedai – tai sraigtai su kilpelėmis, kurie nesunkiai įsriegiami į šiltnamio korpusą. Tada prie jų galima rišti špagatą, kad pomidorai ir agurkai galėtų stiebtis į viršų.

Papildomos durys – kartais abiejuose šiltnamio galuose turi būti sumontuotos durys. Standartiškai jos yra tik viename gale, todėl kitam galui reikia įsigyti papildomai.

Pertvaros – ilgiems šiltnamiams gali būti montuojamos pertvaros. Profesionalūs daržininkai jas naudoja, kai tame pačiame šiltnamyje yra auginami ir pomidorai, ir agurkai, ir kiti augalai, pavyzdžiui, paprikos. Taip paprasčiau kontroliuoti drėgmės lygį.

Laistymo sistema – mažuose šiltnamiuose ji nereikalinga, tačiau didesniuose palengvina darbą. Tai specialūs vamzdeliai, kurie yra išvedžiojami lysvėse tarp augalų ir prijungiami prie didelės talpos. Vandenį pilate į talpą (arba surenkate lietaus vandenį), o kai ateina laikas laistyti, tiesiog atsukate čiaupą ir vanduo teka pats.

Lentynėlės – visuose šiltnamiuose galima pritvirtinti lentynėles ir ten auginti tam tikrus vazoninius augalus.

Šiltnamio takelio atskyrimas – nenaudokite lentų ar seno šiferio lakštų. Tam yra specialus takelio atskyrimas. Greitai ir paprastai montuojamas, iš skardos.

Šiltnamio užrakto laikiklis – naudingas priedas tiems, kas šiltnamį palieka ilgesniam laikui nelankomą. Jis užsideda ant durų ir jas prispaudžia. Taip pat galima įverti nedidelę pakabinamą spyną, kad išvengtumėte nepageidaujamų svečių.

Yra ir daugiau priedų šiltnamiams, kurie jums gali būti reikalingi, pavyzdžiui, specialios daigyklos, saulės energija varomi ventiliatoriai, lysvių pakėlimai ir t.t.
Šie priedai labai pagerina šiltnamio priežiūrą ir palengvina daržovių auginimą.

Šiltnamiai dažniausiai yra pagaminti Lietuvoje. Tiksliau, Lietuvoje pagamintas jo rėmas, nes polikarbonatas gali būti gaminamas ir kitose šalyse. Lietuvoje pagamintas polikarbonatas yra gana brangus, todėl šiltnamių gamintojai ieško pigesnių, bet pakankamai kokybiškų variantų.

Pirkdami šiltnamį su danga, būtinai užsisakykite prekę su pristatymu. Polikarbonato lakštai yra gana dideli, tad gali būti sudėtinga juos transportuoti nedideliu automobiliu, nes į saloną jie sunkiai telpa.

Išsirinkite norimą šiltnamį jau dabar ->>>