Kaip išsirinkti oro kondicionierių ar vėsintuvą?

 

Ši vasara įrodė – kondicionieriai Lietuvoje vis dėlto yra reikalingi ir namuose, ne tik biuruose. Kai tenka miegoti prie visų atvirų langų, kad bent naktį namuose pasidarytų kiek vėsiau, abejonių nebelieka – kitą vasarą namuose turi būti kondicionierius.

Profesionalius oro kondicionierius parduoda ir įrengia specialios įmonės. Patys tokio lygio kondicionierių vargu, ar įsirengtumėte, nes čia reikia gręžti kiaurai sienas, kas daugiabutyje gyvenantiems gali būti iš tiesų sudėtinga.

Kaip galima patiems atsivėsinti namus? Yra du būdai: kilnojami oro kondicionieriai ir vėsintuvai, dar vadinami tiesiog ventiliatoriais. Juos laisvai galima įsigyti interneto parduotuvėse, todėl duosime keletą patarimų, kaip išsirinkti tinkamiausius oro kondicionierius ir ventiliatorius.

Pradėkime nuo ventiliatorių.

5 naudingi faktai apie ventiliatorius/ oro vėsintuvus

Ventiliatorius, „vėjelis“, vėsintuvas – tai prietaisas su sraigtu, kuris pučia orą iš vienos vietos į kitą. Ką apie jį reikia žinoti?

  1. Svarbu ventiliatoriaus pastatymo vieta. Pats ventiliatorius oro nešaldo, nes neturi nei freono, nei specifinio šaldymo mechanizmo. Ventiliatorius tiesiog pagreitina oro cirkuliaciją, sukelia vėją ir tik sudaro įspūdį, kad yra vėsiau. Jei norite iš tikrųjų atvėsinti patalpą, turite rasti patalpoje vietą, kur oras vėsiausias ir ten pastatyti ventiliatorių.
  2. Ventiliatoriaus galia. Kuo galingesnis ventiliatorius, tuo greičiau sukasi sraigtas, tuo didesnis vėjas sugeneruojamas. Ieškokite galingų, jei jūsų vėdinamos patalpos yra didelės, nes vėjelio reikės daugiau dideliuose kambariuose.
  3. Ventiliatoriaus galvos judėjimas. Nebrangūs ventiliatoriai yra gana statiški. Jie stovi vienoje vietoje ir pučia orą. Bet kai kambarys didelis, reikia, kad vėsaus oro patektų į visus kampus. Čia praverčia galvos judėjimo funkcija. Tokie ventiliatoriai gali sukinėti ventiliatorių iki 180 laipsnių kampu. Kai kurie modeliai gali ventiliatorių kreipti ir aukštyn-žemyn.
  4. Apsauga. Jei namuose yra vaikų, tai net nesvarstytinas variantas – jūsų ventiliatorius turi turėti apsaugą. Ir taip grotelės masina vaikus, kurie bando paliesti velenus pirštais. Būkite labai atsargūs ir išsiaiškinkite visus saugumo būdus, kuriuos ventiliatorius turi.
  5. Oro vėsintuvas be propelerio. Tai naujos kartos vėsintuvai, kurie neturi besisukančio veleno. Ši technologija yra daug tylesnė ir saugesnė, nes nėra besisukančių detalių. Jie veikia kiek kitaip, neipropeleriniai vėsintuvai, todėl kai kurie modeliai gali ne tik vėsinti, bet ir šildyti patalpą.

Kai kurie ventiliatoriai valdomi pulteliu. Tai patogu, kai ventiliatorius stovi darbe, ar nėra galimybės greitai nueiti iki prietaiso ir nustatyti jo veikimą.
Kai kurie ventiliatoriai jau turi ir savo išmaniųjų telefonų programėles, o tai reiškia, kad juos valdyti galima tiesiog išmaniuoju telefonu.

Kaip išsirinkti nešiojamą oro kondicionierių

Mobilūs oro kondicionieriai yra geri tuo, kad juos galima pastatyti būtent tame kambaryje, kurį norite atvėsinti, pavyzdžiui, miegamajame. Norėdami išsirinkti tinkamiausią modelį, atkreipkite dėmesį į šiuos svarbius momentus:

  1. Oro kondicionieriaus vėsinimo pajėgumas. Kuo kondicionierius galingesnis, tuo didesnes patalpas jis gali vėsinti. Įdomu tai, kad patalpos matuojamos ne kvadratiniais metrais, o kubiniais metrais. Pavyzdžiui, 3500 W/val.vėsinimo pajėgumo oro kondicionierius gali vėsinti 115 kub. m. patalpas. Tai reiškia, kad jis tinkamas kambariams, kurių plotas yra 32 kv. metrai, jei kambario aukštis yra 3,5 metro. Jei kambarys žemesnis, ir siekia tik 3 metrus, tokios galios prietaisu galima vėsinti 38 kv. m. patalpą. Tai nedidelis buto ar namo kambarys. Beje, vėsinimo pajėgumas yra ne tas pats, kas sunaudojama elektros energija. 4 KW/val. vėsinimo pajėgumo prietaisas gali naudoti tik 1,5 kW elektros energijos. Nesumaišykite šių dviejų rodiklių, nors jie gana apgaulingi.
  2. Oro srautas. Reiktų atkreipti dėmesį į oro srautą, kurį kondicionierius sugeneruoja per valandą. Kuo oro srautas didesnis, tuo greičiau atvėsinamas kambarys. Vėl čia viskas priklauso nuo galios, nes daugiau galios turintys kondicionieriai gali varyti per savo mechanizmus daugiau oro. Pavyzdžiui, 4 kW galios kondicionierius gali pūsti net 500 kub. m. oro per valandą. Tai reiškia, kad 35 laipsnių temperatūrą nedideliame kambaryje jis sumažina iki 20 per kelias minutes. Kuo oro srautas mažesnis, tuo vėsinimo laikas ilgesnis. Aišku, visa tai galima įvertinti mėnesinėje elektros energijos sąskaitoje, nes tai prietaisas, kuriam elektros energijos reikia tikrai daug.
  3. 3 funkcijos: vėsinimas, vėdinimas ir oro sausinimas. Šiuolaikiniai kondicionieriai dažnai turi visas tris. Jei neturi, pasidomėkite, ar tikrai jų visų reikia. Vėsinimas – oras yra paimamas ir freoninio mechanizmo pagalba (panašus veikia jūsų šaldytuvuose ir šaldikliuose) yra atvėsinamas iki fiksuotos temperatūros. Vėdinimas – atvėsintas oras ventiliatoriaus pagalba yra pučiamas toliau, kad pasiektų visus kambario kampus. Oro sausinimas – iš drėgno oro yra išgarinama drėgmė, o kondensatas surenkamas specialiame inde. Ši funkcija naudojama esant drėgnam orui kambaryje. Jei jūsų namuose laikosi sausas oras, ši funkcija nereikalinga.
  4. Energijos efektyvumo klasė. Rinkitės A energijos efektyvumo klasės prietaisus, nes B ir C klasės prietaisai veikia ne taip efektyviai – nemažai energijos jie sunaudoja ne tiesioginiai savo paskirčiai, o savų mechanizmų šildymui ir šaldymui. Kitaip sakant, šaldo ir šildo vienu metu.
  5. Valdymas. Labai svarbu išsirinkti kondicionierių su tinkamu valdymu. Paprastai visas valdymas yra ant pačio prietaiso, tačiau dažnai pridedamas ir pultelis, kuriuos galima reguliuoti temperatūrą, įjungti laikmatį, keisti ventiliatoriaus greitį ir pozicijas ir t.t.

Nepamirškite, kad kondicionieriai turi specialius oro filtrus, kurie valo orą. Su laiku jie užsiteršia, tad juos reikia pakeisti. Pasidomėkite, ar renkantis vieną ar kitą modelį neteks praeiti kančių kelių, kad įsigytumėte jam tinkamus filtrus.

Specialus priedas, kurio jums tikrai prireiks –ant lango montuojama speciali kišenė, kuri skirta iškišti kondicionieriaus žarnai į lauką. Jei neuždėsite šios kišenės, kambarys prisipildys karšto oro greičiau, nei kondicionierius spės jį atvėsinti. Juk kiekviename kambaryje nepridarysite sienose skylių... Ši kišenė visada parduodama atskirai, nors oro išmetimo žarna dažniausiai įtraukta į daugumos mobiliųjų kondicionierių komplektaciją.

Nelaukite kitos vasaros, pasirūpinkite kondicionieriumi jau dabar.

Išsirinkite sau labiausiai tinkantį oro kondicionierių ar ventilatorių.

Pirkėjų gide galite susipažinkite ir su kitais mūsų naudingais bei praktiškais patarimais, kurie padės išsirinkti Jus dominančią techniką.