Kaip išsirinkti kavos aparatą?

Daugelis savo rytų negali įsivaizduoti be puodelio karštos ir energijos suteikiančios kavos. Tiesa, paruošti gerą kavą – tai tikras menas, reikalaujantis kruopštumo, o kartais ir specialių įgūdžių. Tiesa, jei jų stokojate, nereiškia, kad negalite mėgautis puikia kava tiesiog namuose. Kavos aparatai – išeitis visiems kavos gerbėjams. Kuo skiriasi automatinis ir pusiau automatinis kavos aparatas? Į ką atkreipti dėmesį, perkant šį prietaisą? Štai keletas naudingų patarimų, kurie tikrai pravers.

Kavos malimas arba geros kavos paslaptis

Tinkamas kavos pupelių sumalimas – vienas svarbiausių etapų, norint mėgautis aromatinga kava. Be to, reiktų nepamiršti, kad skirtingiems kavos gėrimams netinka vienodai sumaltos kavos pupelės. Tarkim, tonizuojančiai Espreso kavai pupeles reiktų sumalti kiek įmanoma smulkiau, tuo tarpu, juodai kavai geriau rinktis stambiau sumaltas kavos pupeles. Tad apie pupelių malimą ir kavos aparatus reiktų žinoti štai ką: nusprendus įsigyti pusiau automatinį kavos malimo aparatą, būtinas ir papildomas priedas – kavamalė. Šiuolaikinės kavamalės suteikia galimybę pasirinkti, kaip smulkiai norite sumalti kavą, todėl tikrai neturėtų iškilti jokių nesklandumų. Visai kita situacija su automatiniu kavos aparatu. Čia teks pačiam mechaniniu būdu pačiame kavos aparate sureguliuoti kavos malimo procesą. Žinoma, ilgainiui visko išmoksite, tačiau pirmieji kartai gali būti sudėtingi.

Vandens temperatūra – dar viena geros kavos paslaptis

Kavos skoniui daug įtakos turi vandens temperatūra. Kuo vanduo karštesnis, tuo kava bus kartesnė, o štai šaltesnis vanduo atskleidžia kavos rūgščiąsias natas. Pasak kavos ekspertų, optimaliausia temperatūra kavai 90–93 laipsniai. Eksperimentuojant su skirtinga vandens temperatūra, galima išgauti pačius įvairiausius kavos poskonius ir apčiuopti netradicines skonių bei aromato natas. Automatiniuose kavos aparatuose paprastai būna jau nustatyta optimali vandens temperatūra, kuri siekia 92 laipsnius, dažniausiai šio parametro keisti negalima. Tiesa, atsiranda vis daugiau automatinių kavos aparatų, kurie turi šią funkciją. Pusiau automatiniuose kavos aparatuose funkcija, leidžianti pačiam nustatyti vandens temperatūrą, būna.

Slėgis – ne tik baristų reikalas

Automatiniuose kavos aparatuose optimalus slėgis yra nustatomas jau gamykloje ir šio parametro geriau nekeisti, nes vėliau atstatyti kavos aparatą į pradinę būseną gali ir nepavykti. Pusiau automatiniuose kavos aparatuose slėgis keičiasi priklausomai nuo to, kaip smulkiai yra sumaltos kavos pupelės ir kokiu būdu jos paskrudintos. Pavyzdžiui, gaminant šviesaus skrudinimo kavą, slėgis kyla, o tamsaus skrudinimo – krenta. Svarbiausia, kad būtų tinkamai suformuota bei suspausta kavos kapsulė, pro kurią slėgis stumia vandenį. Automatiniai kavos aparatai kavos kapsulę suformuoja automatiškai, todėl nereikia sukti galvos, kad kažkas nepavyks. O štai turint pusiau automatinį kavos aparatą, kavos kapsulę teks formuoti pačiam su specialiu kaušeliu. Tai gana sudėtingas procesas, kuris reikalauja įgūdžių ir patirties. Jei kavos kapsulė bus suformuota nekokybiškai, slėgis kavos ruošimo metu pažeis „brokuotą“ kapsulės dalį ir vanduo, neabsorbuodamas kavos, pradės sunktis būtent per ją. Tai reiškia, kad gersite ne kavą ir net ne kavos gėrimą, o karštą vandenį su kavos prieskoniu.

Gal kavos su pienu?

Jei esate kavos su pienu mėgėjas, tikrai verta atkreipti dėmesį į tuos kavos aparatus, kurie turi pieno pašildymo ir suplakimo funkciją. Gera žinia ta, kad šią funkciją turi daugybė šiuolaikinių kavos aparatų, todėl tikrai pavyks išsirinkti tokį, kurio kaina atitiks lūkesčius.
Automatinis kavos aparatas pašildo pieną ir supila jį į kavą. Viskas labai paprasta, tereikia paspausti vieną mygtuką ir galėsite mėgautis balinta kava. Kita vertus, reiktų žinoti, kad šio tipo kavos aparatu vargu ar pavyks išgauti vientisą, purią ir saldžią pieno putą. Kavą gaminant pusiau automatiniu kavos aparatu, pienas yra plakamas atskirai, tačiau net ir tai negarantuoja purios putos. Norint ją išgauti, reikia praktikuotis ir tobulinti įgūdžius. Be to, svarbu atminti, kad pieno negali perkaitinti, nes jis praras savo konsistenciją ir maistingąsias medžiagas.

Kavos aparato priežiūra ne paskutinėje vietoje

Norint, kad kavos aparatas tinkamai funkcionuotų ir gamintų puikią kavą, jį reikia tinkamai prižiūrėti. Automatinių kavos aparatų priežiūrą skirstoma į kasdienę ir profilaktinę. Kiekvieną dieną iš aparato reikia pašalinti kavos likučius ir nuvalyti kapučinatorių. Tiesa, yra ir tokių kavos aparatų, kurie kiekvieną mielą dieną išsivalo automatiškai ir jums nieko daryti nereikia. Profilaktinė kavos aparato priežiūra – tai nukalkinimas ir viso kavos aparato mechanizmo valymas. Tiesa, tie, kas labai nemėgta buities darbų, neturėtų jaudintis, nes tereikia į atitinkamas vietas supilti specialias valymo priemones, visą kitą darbą atlieka pats kavos aparatas. Kaip dažnai valyti kavos aparatą? Maždaug kas 200 puodelių, nebent gamintojas rekomenduoja kitaip. Žinoma, skaičiuoti puodelius būtų nelabai protinga, todėl protingi kavos aparatai praneša, kada ateina laikas „maudynėms“.
Pusiau automatinių kavos aparatų priežiūra skiriasi. Po kiekvieno paruošto kavos puodelio būtina išvalyti šaukštelį, o vakare reikia atlikti bendrą valymą. Profilaktinė kavos aparato priežiūra nesiskiria nuo automatinio kavos aparato.

Taigi, ką rinktis?

Vienareikšmiškai teigti, kad automatinis kavos aparatas yra geresnis už pusiau automatinį ar atvirkščiai, tikrai negalima. Išties viskas priklauso nuo jūsų gyvenimo būdo, tempo ir įpročių. Automatinis kavos aparatas – puikus pasirinkimas, jei visiškai nenorite ar neturite laiko kavos gaminimui. Vieno mygtuko paspaudimu automatinis kavos aparatas jums paruoš norimo stiprumo ir rūšies kavą per porą minučių. Kita vertus, skonio atžvilgiu kavos skonis bus gerokai išraiškingesnis, jei gėrimą gaminsite pusiau automatiniu kavos aparatu. Visgi, įsigiję tokį kavos aparatą, turite susitaikyti su tuo, kad kavos paruošimo procesas užtruks ilgiau, o ir pavykti gali ne iš pirmo karto, todėl, jei nesate pasirengę mokytis kavos ruošimo paslapčių, pirmenybę visgi teikite automatiniam kavos aparatui.

Išsirinkite sau labiausiai tinkantį kavos aparatą.

Pirkėjų gide galite susipažinkite ir su kitais mūsų naudingais bei praktiškais patarimais, kurie padės išsirinkti Jus dominančią techniką.