Ką reikia žinoti renkantis termo puodelius?

Kaip teisingai vadinti: termosas ar termo puodelis? O gal termosinis puodelis? Svarbiausia, kad kalbame apie vieną ir tą patį prietaisą – tai puodelis, kuris yra skirtas ilgiau išlaikyti nedidelį kiekį karšto arba šalto skysčio. Puodelis nuo virdulio skiriasi tuo, kad termosas yra kur kas didesnės talpos, be to jis yra skirtas ne tik gėrimui, bet ir maistui.

Pagal VLKK rekomendaciją, vartotinas lietuviškas terminas „termosinis puodelis“. Termo puodelis – netaisyklingai (sudurtinis žodis turi būti tik iš lietuviškų žodžių, o thermos iš graikų kalbos išvertus yra šiluma). Dar galima vadinti šiluminiu puodeliu, bet visuomenėje termo puodelis labiau paplitęs pavadinimas.

Kaip veikia termosiniai puodeliai

Termoso veikimo principas yra išlikęs toks pat nuo žilos senovės, kai mūsų protėviai sugebėdavo vidurvasarį išlaikyti ledo gabalus. Tai du vienas į kitą įleisti indai, tarp kurių sienelių yra specialus skystis arba oro tarpas. Be to sienelės izoliuojamos specialia danga, kuri atspindi šilumos bangas ir taip šiluma išlieka kurį laiką.

Puodeliai pagaminti iš metalo irgi turi tokias technologijos ir jos veikia puikiai.

Šilumos laikymo laikas

Geras termo puodelis šilumą laiko 6 ir daugiau valandų. Tai reiškia, kad įpylę 95 laipsnių temperatūros ką tik užvirintą kavą, po 6 valandų galėsite gerti 90-95 laipsnių karščio gėrimą. Jei palaikysite daugiau, nei 6 valandas, kava tokia karšta jau nebebus, tačiau visiškai atšalti prireiks keliolikos valandų.

Rinkdamiesi termo puodelius atkreipkite dėmesį, kiek valandų išlaikomas karštas gėrimas. Šaltas gėrimas išlaikomas 12 valandų. Tai aktualu vasarą, kai norite atsigaivinti šaltu kokteiliu ar gaiviuoju gėrimu.

Termosinio puodelio tūris

Termosinis puodelis gali būti įvairaus tūrio, tačiau dažniausiai jo tūris yra 400-500 ml. Tai pusė beveik litro gėrimo. Yra mažesnių 250-300 ml. tūrio puodelių. Tai stiklinė gėrimo. Rekomenduojama rinktis didesnio tūrio puodelius.

Apie litro talpos puodeliai jau vadinami tiesiog termosais.

Uždarymas

Paprastai reiktų rinktis bet kurį modelį, turinti vakuuminį uždarymą. Tai reiškia, kad puodelio dangtelis visiškai sandariai užspaudžiamas. Tokiu būdu skystis neteka, nepatenka oras ir neišeina šiluma. Kokybiškas termo puodelis ar nelabai – tai pasakys vakuuminis uždarymo mechanizmas. Kai kurie gamintojai jam teikia amžiną garantiją...

Puodelio priedai

Paprastai šie priedai yra du – specialus tinklelis arbatos lapeliams. Tai itin pravartu, kai norite tiesiai į termosinį puodelį pasidaryti kvapios arbatos. Tiesiog įdedate šaukštelį su arbata ir užpylę verdančiu vandeniu gerai uždarote puodelį. Po kelių valandų arbata bus itin aromatinga ir karšta.

Kitas priedas yra kur kas retesnis. Tai rankenėlė, kuri iš puodelio padaro nedidelį ąsotėlį. Tiesiog stilinga smulkmena.

Nešimas ir pastatymas

Termo puodelis yra padengtas specialia neslidžia medžiaga, kad neišslystų iš rankų. Vis dėlto jame yra beveik verdantis skystis, tad toks išslydimas pasibaigti gali ir nelaimingai. To nenorėtų nė vienas gamintojas, todėl investuojami milijonai į neslidžios medžiagos išradimus ir patentus.

Kita funkcija – stabilus pastatymas. Termo puodeliu dažnai naudojamės automobilyje, kuriame yra standartiniai puodelių laikikliai. Dauguma modelių yra pritaikyti naudojimuisi automobilyje. Be to jų pagrindas yra neslidus, kad būtų galima pasidėti ir ne ant itin lygaus paviršiaus.

Dizainas

Termo puodeliai yra stilingi ir gražūs. Dėl to daug kas renkasi ne tiek pagal funkcijas, o pagal dizainą ir spalvą.Viduje jis metalinis, o iš išorės atrodo tikrai neblogai. Rinkdamiesi atkreipkite į tai dėmesį.

Kodėl „termosas“?

Turbūt daug kam įdomu, kodėl vartojame žodį termosas, o ne kokį „šilumainis“ ar „šildytuvis“. Tai vienas iš tų žodžių, kurie yra vadinami pagal juos sukūrusių kompanijų pavadinimą (prie tokių priskirtume tokius žodžius, kaip kedai, „kerčeris“, kseroksas, kola ir t.t.). su termosu nutiko panaši istorija. Dar 1892 metais buvo išrastas vakuuminis indas, išlaikantis temperatūrą. 1904 metais vokietis ReinholdasBurgeris už patentavo pavadinimą Thermos, o 1906 metais buvo įkurta Thermos LLC įmonė, kuri ir užsiėmė tokių vakuuminių puodelių gamyba. Netrukus šis išradimas paplito po visą pasaulį, ir visi tą puodelį pradėjo vadinti tiesiog termosu. Beje, Thermos kompanija tokius puodelius gamina ir parduoda iki šiol. Jų galima įsigyti ir Lietuvoje.

Išsirinkti termopuodelį galite čia ->>>