Į ką atkreipti dėmesį renkantis klozetą?


Tualetas buvo išrastas... prieš 4000 metų dabartiniame Pakistane. Tiesa, vėliau šis išradimas buvo primirštas ir atgimė tik 1775 metais. Deja, visus tuos 4000 metų klozeto principas nepasikeitė – atidarote sklendę, vanduo teka į dubenį su jūsų kūno atliekomis ir nuteka gilyn į žemę ar į nuotekų sistemą. Tiesa, vienas iš turtingiausių pasaulio žmonių Microsoft įkūrėjas Bilas Geitsas skyrė milžiniškas sumas jauniems išradėjams, kad šie iš esmės patobulintų klozetą. Rezultatas štai toks:

 

Šiam klozetui nereikia vandens ir nuotekų sistemos. Tiesiog pastatote jį namuose ir kartą per savaitę išvalote „nukenksmintas“ atliekas, o vandenį išliejate ant augalų. Bet pakaks apie ateitį ir šias technologijas. Grįžkime į Lietuvą, kur vandens nuotekoms turime daugiau, nei pakankamai, o nuotekų valymo įrenginių tinklas išvystytas pakankamai neblogai. Mums aktualūs paprasti klozetai su vandeniu.
Kaip išsirinkti tinkamiausią klozetą? Į ką reiktų atkreipti dėmesį? Štai keletas konkrečių patarimų.

Pastatomas ar pakabinamas klozetas?

Pirmiausia reiktų apsispręsti, kokis klozeto tipas reikalingas – pastatomas ar pakabinamas. Pastatomas klozetas turi stabilų pagrindą. Jį pakanka pastatyti vonios kambaryje tam tikroje vietoje (pageidautina kuo arčiau nuleidžiamojo vamzdžio), pritvirtinti prie grindų varžtais arba priklijuoti silikonu ir viskas. Pakabinamas tualetas yra kiek sudėtingesnis įrenginys, nes reikalinga sienoje speciali konstrukcija, ant kurios jis bus pakabinamas. Kai ant 20-30 kilogramų sveriančio keramikinio tualeto atsisėda dar 100 kg sveriantis žmogus, laikančioji konstrukcija turi būti itin tvirtai sumontuota – kelių varžtų sienoje tikrai nepakaks.

Taip pat kyla ir kita dilema – vandens bakelis. Pakabinamuose tualetuose vandens bakelis yra montuojamas į sieną. Sienos paviršiuje išvedamas tik pats nuleidimo mygtukas. Tai estetiškas, bet gana sudėtingas sprendimas.

Bakelis

Su vandens bakeliu kyla daugybė klausimų. Kur jis bus: aukštai palubėje ar tiesiog ant klozeto? Bakelis yra primontuojamas ar jau išlietas kartu su unitazu? Kaip bakelyje nuleidžiamas vanduo? Patraukiant už virvelės į apačią, palenkiant svirtelę ar paspaudžiant mygtuką?

Lietuvoje populiariausias vandens nuleidimo būdas yra paspaudžiant mygtuką. Kitose šalyse vis dar populiarūs bakeliai su svirtelėmis. Virvelės populiarios tik aukštai pakabintuose bakeliuose vadinamosiose „tupyklose“, kur atlikti gamtinius reikalus reikia tupint, o ne sėdint (beje, šį būdą rekomenduoja medikai ir mokslininkai).

Mygtukai bakelyje paprastai būna du, nors paprastesniuose pakanka ir vieno. Kodėl? Priežastis labai paprasta – vienas mygtukas nuleidžia ne visą vandenį bakelyje. Paprastai mygtukai nuleidžia 2-3 arba 5-6 litrus vandens. Tai nuspręsti galite priklausomai nuo to, kurį „reikalą“, didesnį ar mažesnį, reikia nuleisti. Taip bakeliai taupo vandenį.

3 unitazų rūšys

Jei vonia didelė, galima vieną šalia kito pasistatyti net 3 rūšių klozetus:
1. Pastatomas arba pakabinamas unitazas. Tai klasikinis unitazas, kurio ypatybes apžvelgėme.
2. Pisuaras. Tai pakabinamas unitazas, skirtas tik vyriškiams atlikti „mažąjį“ reikalą. Juos dažnai sutinkame viešuose tualetuose.
3. Bidė. Tai pakabinamas arba pastatomas unitazas, žemesnis, nei tradicinis ir yra skirtas damoms. Bidė turi specialų vandens vamzdelį, kuriuo galima apsiplauti po viso proceso.

Didesnėse vonios telpa visi trys klozetai, tad nereiktų stebėtis.

Šiuolaikinės technologijos leidžia bidė ir tradicinį unitazą apjungti gana nesunkiai. Deja, pisuarai moterims, nors ir buvo išrasti, kol kas neprigijo...

Klozeto dangtis – labai svarbus

Labai svarbu pasirinkti klozetą su atitinkamu dangčiu. Jie yra dviejų rūšių – paprasti ir lėtai nusileidžiantys, dar vadinami „soft close“. Jei namuose turite mažamečių vaikų, lėtai nusileidžiantis dangtis yra būtinybė. Priežastys labai paprastos: išvengsite traumų, kai krentantis dangtis gali sužaloti lytinius organus, taip pat nesudaužysite unitazo.

Lėtai užsidarantis dangtis yra brangesnis, tačiau jis nedaužo unitazo viršaus ir greitai nenukrenta, tad nesukelia grėsmės žmogaus saugumui.

Unitazo spalva – balta

Kodėl unitazai yra dažniausiai baltos spalvos? Atsakymas panašus į tą klausimą apie patalynę viešbučiuose... Balta spalva simbolizuoja švarą ir pasitikėjimą. Juk nenorėtumėte, kad jūsų unitazas būtų margas kaip kareivio uniforma ir neitų suprasti, ar jis natūraliai tokios spalvos, ar gerai apdergtas ir apleistas... Dėl to pasirenkama balta spalva. Nors tenka sutikti ir juodų ar smėlio spalvos unitazų, primenančių akmens masę, ne baltą emalį.

Nuotekų nuvedimas – vertikalus ar horizontalus

Smulkmena, bet kartais ji svarbi. Nutekėjimo vamzdis namuose gali būti išvestas iš sienos arba grindų. Dėl to prijungimas skiriasi. Jei nutekėjimo vamzdis grindyse – rinkitės vertikalų prijungimą. Tada iš unitazo nuotekas galite nuleisti lanksčia jungtimi tiesiai į angą grindyse. Jei nuotekos sienoje, reiktų rinktis horizontalųjį prijungimą, nes tada nuotekų žarna eina horizontaliai. Kai kurie unitazai turi ir vieną ir kitą galimybę. Reikia tik pasižiūrėti, kuri sienelė stove yra atvira.

Aukštas ar žemas?

Gydytojai ir mokslininkai rekomenduoja žemus klozetus. Tiesa, jie nėra patogūs senesniems žmonėms ar asmenims su negalia. Žemas unitazas tinka šeimoms su mažais vaikais, nes tada jiems patogiau atsisėsti. Prieš įsigydami unitazą, pasidomėkite jo išmatavimais.

Unitazo apšvietimas, muzika, vėjelis – tai papildomi aksesuarai, kurie būdingi mūsų technikos amžiui. Jie nėra itin reikalingi, tačiau kažkam gali būti naudingi.

Išsirinkti norimą klozetą galite čia ->>>