Ar verta įsigyti vejos pjovimo robotą?

Pjauti žolę galima ir be pastangų. Tam skirtas vejos pjovimo robotas. Bet ar jį verta įsigyti? O gal vis dėlto reiktų pastumdyti normalią elektrinę ar benzininę vejapjovę? Padiskutuokime, įvertinkime UŽ ir PRIEŠ.

UŽ: Vejos robotas taupo laiką

Kiek vertas jūsų laikas, praleistas su šeima vietoj to, kad stumdytumėte žoliapjovę? Jei tą valandą, kurią paprastai sugaištate žolei pjauti skirtumėte žaidimui su vaikais, pokalbiams su sutuoktiniu, jūsų gyvenimas pagerėtų kelis kartus. To nelabai įvertinsite pinigais, nes dėmesys šeimai yra labai svarbus. Vejos robotas, galima sakyti, prisideda prie jūsų šeimos gerovės netiesiogiai.

PRIEŠ: Vejos robotas nesurenka nupjautos žolės

Vejos robotai paprastai turi 3 peiliukus, kurie pjauna žolę. Jie sukasi gana greitai, todėl žolė yra susmulkinama gana smulkiai. Tokia mulčiavimo funkcija yra ir kai kuriuose tradicinių vejapjovių modeliuose, tačiau ar visada ji reikalinga? Robotas nesurenka žolės, ją tiesiog susmulkina ir palieka. Tai tręšia žolę, tačiau jūsų komposto dėžė bus tuščia. Lakstant basomis po ką tik nupjautą veją į namus nešasi žolės, teršiasi baseinas.

UŽ: Vejos robotas naudoja mažai elektros energijos

Vejos robotas elektros energiją naudoja ne kai veikia, o kai kraunasi. Reikia prie žemės pritvirtinti specialų padą, ant kurio robotas atvažiuoja pasikrauti ir jį prijungti prie elektros tinklo. Dėl to taupoma elektros energija.

PRIEŠ: Vejos robotas gali pajuti tik lygią veją

Kai užvažiuojate ant kupsto net vejapjovė su galingu varikliu ir dideliais ratukais sustoja ir pakimba. Ji pati iš vietos pajudėti negali, todėl j reikia stumtelėti. Nedidelis vejos robotas tokioje situacijoje tiesiog užstrigtų ir jo sensoriai nesugebėtų roboto išjudinti. Dėl to šis prietaisas geriausiai veikia lygiose, o ne kalvotose vietose. Kai kurie modeliai gali užvažiuoti į 30 laipsnių pasvirusį šlaitą, tačiau jis turi būti lygus.

UŽ: Robotas pats susiranda krovimo stotelę

Vejos roboto nereikia nunešti krautis – jis pats mato, kad jam liko nedaug baterijos ir į vietą nuvažiuoja pats, aplenkdamas kliūtis kelyje. Tokiu būdu robotas gali dirbti kad ir vis dieną – pasikrauna valandą, pora valandų padirba, vėl pasikrauna...

PRIEŠ: Robotui reikia nustatyti ribas

Nors robotas ir turi sensorius, kurie neleidžia jam susidurti su kitais daiktais, savarankiškai matyti viso šienaujamo ploto kol kas jis negali. Dėl to jam reikia nustatyti perimetro laidą. Paprastai kiekvienoje komplektacijos yra 300-500 metrų perimetro laidas. Juo reikia aptverti visą teritoriją prismaigstant prie vejos specialiais vinukais. Tada robotas nepervažiuoja to laido ribos ir viską daro perimetro viduryje.

UŽ: Robotas valdomas išmaniuoju telefonu

Kai kurie modeliai turi galimybę prisijungti prie jūsų telefono Bluetooth ryšiu. Tokiu būdu roboto valdymas galima tiesiog išmaniuoju telefonu. Sėdite namuose, o jūsų robotas kieme šienauja veją.

PRIEŠ: ribotas vejos plotas

Jei turite didelę veją, robotas tiesiog gali nespėti jos nupjauti. Kai kurie pigesni modeliai aprėpia mažesnius plotus, pavyzdžiui 400-500 kv. m. (4-5 arus). Tuo tarpu galingesni robotai gali pjauti ir 2000 kv.m. ir didesnes pieveles. Tai yra 20 arų. Jei jūsų sodyba turi 50 arų vejos, robotas nelabai tinkamas. Taip yra ir dėl dar vienos priežasties – ne visi robotai žolę pjauna nuosekliai. Kai kurie modeliai po pievą važinėja chaotiškai. Tai reiškia, kad veja visiškai bus nupjauta tik baigus darbą. Kai kurie modeliai veją pjauna nuosekliau, tad iš karto matysis, kiek dar liko ir taip bus galima suplanuoti darbų pabaigą.

UŽ: robotas yra kompaktiškas ir tylus

Vejos robotas yra gal kokius 3-5 kartus mažesnis už vejapjovę, todėl labai paprasta taupyti vietą garaže. Be to jis yra elektrinis, todėl veikia gana tyliai. Triukšmą kelia ne variklis, o peiliai kertantys žolę. 60dB triukšmas yra tikrai nedidelis.

PRIEŠ: gana nedidelis šienavimo plotis

Paprastai vejos pjovimo robotai yra nedideli ir gana siauri. Priklausomai nuo modelio jie gali pjauti 20-30 cm pločio juostomis. Kuo platesnė juosta, tuo efektyviau robotas veikia. Tiesa, jo galingumas irgi turi būti didesnis, o tai keičia ir roboto kainą.

UŽ: robotas nušienauja žolę iki 2-3 cm aukščio

Roboto peiliai sukurti taip, kad būtų galima reguliuoti pjovimo aukštį. Kai veja nėra lygi, reiktų peilius pakelti. Jei veja lygi, galima pjauti ir trumpiau. Tai reiškia, kad žolės aukštis po pjovimo bus 2-3 cm. Tai labai nedaug.

Pakaks argumentų UŽ ir PRIEŠ. Reikia nuspręsti, ar verta mokėti 800-1500 ar net daugiau eurų už vejos pjovimo robotą? Jei veja nedidelė ir lygi – tikrai verta. Jei veja didelė, gal verta pirkti sodo traktoriuką, nes ir su standartine vejapjove daug darbo. Mieste, kur namų vejos mažos, toks prietaisas tikrai praverstų. Jei jūsų veja yra netaisyklingos formos, joje pilna akmenų, medžių, takelių ir kitų objektų, roboto veikimas būtų nelabai efektyvus, nes paprastai reikia palikti po 40 cm nuo vejos krašto. Tokioje sodyboje vejos roboto įsigijimas – didelis klausimas.

Nereiktų pamiršti, kad toks vejos robotas negali pjauti šlapios žolės, nes labai apsivelia peiliai ir mulčas krenta gabalais, o ne tolygiai paskleidžiamas ant žolės. Po didesnio pjovimo robotą reiktų išvalyti, kad jis dirbtų efektyviai.

Vejos robotas nelabai gali pjauti aukštos žolės, todėl geriau įjungti pjovimo režimą kas 2-3 dienos. Tokiu būdu robotas nupjaus šiek tiek ūgtelėjusią žolę ir vėl grįš į vietą ant krovimosi pado.

Išsirinkite sau labiausiai tinantį vejos pjovimo robotą.

Pirkėjų gide galite susipažinkite ir su kitais mūsų naudingais bei praktiškais patarimais, kurie padės išsirinkti Jus dominančią techniką.